Botoks

Najczęstsze pytania

Jak działa botoks?

Botoks to inaczej toksyna botulinowa,  substancja produkowana przez bakterie, dokładnie pałeczki jadu kiełbasianego.  Potrafi ona wpływać na działanie komórek nerwowych, blokując proces przekaźnictwa impulsów w wybranym mięśniu. I właśnie takie rozluźnienie mięśniowe (nie jest on w stanie się kurczyć) pomaga wygładzić zmarszczki mimiczne i spłycić je. W ten sposób możemy poprawić wygląd skóry twarzy i szyi, a nawet pozbyć się problemów takich jak nadpotliwość.

Czy stosowanie botoksu jest bezpieczne?

Tak, stosowanie botoksu jest bezpieczne, ale jest jeden warunek: musicie wybierać gabinet profesjonalisty, w którym stosuje się licencjonowane, spełniające wymagania i normy bezpieczeństwa preparaty. Jeśli więc skorzystacie z usług takiego salonu, nie macie podstaw, by się obawiać. Wszystkie zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są odwracalne, więc nie ma także ryzyka, że efekt będzie Wam już zawsze towarzyszył.

Czy zabiegi z wykorzystaniem botoksu są bolesne?

Na szczęście nie. Toksyna botulinowa jest podawana w formie iniekcji, ale igła jest bardzo cienka, więc uczucie dyskomfortu jest zredukowane do minimum. Można też miejscowo zastosować krem znieczulający. taka małą igła ma jeszcze jedną zaletę: nie powoduje opuchnięcia twarzy i siniaków. Owszem, maleńki ślad po wkłuciu może się pojawić, lecz łatwo go zakryć korektorem, a Klientka może od razu wrócić do czynności dnia codziennego.

Masz pytania?

Toksyna botulinowa, znana chyba wszystkim jako botoks, to substancja produkowana przez bakterie, dokładnie pałeczki jadu kiełbasianego. Medycyna estetyczna zaadoptowała na swoje potrzeby główną cechę toksyn, czyli działanie na komórki nerwowe. Działanie toksyny botulinowej polega na tym, że zablokowany zostaje proces  przekaźnictwa nerwowego w wybranym mięśniu. Jego rozluźnienie z kolei pozwala na wygładzenie zmarszczek mimicznych. Ujmując rzecz prościej: poddany działaniu botoksu i blokowany mięsień nie jest w stanie się kurczyć, więc powstawanie zmarszczki zostaje zablokowane. Ta cecha jest podstawą zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej, których zadaniem jest usuwanie zmarszczek.

Zmarszczki możemy podzielić na dwa typy: mimiczne, inaczej dynamiczne, i statyczne. Te pierwsze to załamania tworzące się na skórze, kiedy uruchamiamy mimikę. Najczęściej pojawiają się przy wyrażaniu emocji, stąd „kurze łapki”, kiedy się uśmiechamy, czy mrużymy oczy w pełnym słońcu, „lwie zmarszczki”, kiedy ściągamy brwi w gniewie, albo marszczymy czoło, co powoduje zmarszczki poziome czoła. Wszystkie pojawiają się na twarzy wyłącznie, gdy mięśnie twarzy są angażowane, znikają niemal całkowicie w momencie, gdy twarz jest nieruchoma. Niestety na bazie mimicznych powstają zmarszczki statyczne, które są widoczne przez cały czas. To skutek upływu czasu i tego, że wraz z nim nasza skóra traci zdolność samoregeneracji, procesy produkcji kolagenu i elastyny są spowolnione, a kwas hialuronowy nie jest produkowany przez organizm w takiej ilości. Na bazie właśnie tego kwasu stosowane są preparaty, gdy w grę wchodzi usuwanie zmarszczek statycznych. O wypełnianiu bruzd i likwidacji zmarszczek kwasem hialuronowym możecie przeczytać w stosownej zakładce. Tu natomiast chcę Wam przedstawić wykorzystanie toksyny botulinowej, bo głównie jej się używa, gdy zabieg ma na celu usuwanie zmarszczek mimicznych.

Botoks pozwala na korekcję i usuwanie zmarszczek poziomych czoła, doskonale radzi sobie przy wspomnianych wcześniej „kurzych łapkach”, czy „lwich zmarszczkach”. Równie łatwo można się pozbyć zmarszczek „króliczych”, które pojawiają się na grzbiecie nosa, gdy marszczymy go śmiejąc się, czy gniewając. Inne typowe i charakterystyczne bruzdy to także zmarszczki palacza i marionetki, z nimi toksyna botulinowa radzi sobie jednakowo skutecznie. Polecam zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem botoksu Klientkom, które chcą zadbać o wygląd szyi, zlikwidować jej okrężne zmarszczki oraz „indyczą szyję”,  jak potocznie nazywa się  fałdy luźnej, wiotkiej i zwisającej skóry. Botoks przychodzi także z pomocą tym Paniom, które chciałaby popracować nad wyglądem podbródka, bo doskonale i skutecznie działa na jego fałdy. Jest też rozwiązaniem, gdy mamy tak zwaną brukowaną brodę. Pod tą nazwą kryje się charakterystyczna, nieregularna struktura – gdy broda się napina, skóra zaczyna przypominać nieco powierzchnię pomarańczy, albo właśnie kostki brukowe (stąd nazwa).

Zastosowanie botoksu i jego właściwości pozwala optycznie tę partię twarzy wygładzić, ale usuwanie zmarszczek nie jest jedynym rodzajem zabiegów z jego wykorzystaniem. Botoks świetnie poradzi sobie również z przerośnięciem mięśnia bródkowego. Może to nastąpić na tle nerwowym albo w przypadku bogatej mimiki dolnej części twarzy. Tak zwana „broda czarownicy” nie dodaje uroku, a za sprawą botoksu mięsień rozluźnia się  i optycznie broda wydaje się mniejsza. Toksyna botulinowa pozwala też unieść czubek nosa lub zwężyć go, gdy jest szeroki. Tą samą metodą możemy powiększyć usta albo leczyć dziąsłowy uśmiech i bruksizm (patologiczne tarcie zębów). Botoks umożliwia w dodatku leczenie nadpotliwości. Jednym z popularniejszych zabiegów, na które decyduje się praktycznie połowa Klientek, to popularnie nazywany „efekt Mefistofelesa”. Ten delikatny lifting powiek i kącików brwi optycznie wysmukla twarz, nadaje spojrzeniu charkteru i dodaje młodzieńczego, świeżego wyglądu.

Jak wszystkie zabiegi medycyny estetycznej, te z wykorzystaniem botoksu  powinny być powierzone profesjonalistom. Jako wykwalifikowana i certyfikowana specjalistka zapraszam do swoich gabinetów. Mieszkanki stolicy Podbeskidzia (Bielsko-Biała) mają do wyboru dwa salony: Międzyrzecze oraz nieco dalej Cieszyn. Nie warto ryzykować usługi w niesprawdzonym miejscu, bo zabiegi na twarzy wymagają odpowiedniej aplikacji. Nie tylko w kwestii dawki, ale przede wszystkim miejscu, w którym iniekcja ma mieć miejsce. Jeśli toksyna botulinowa zostanie podana na przykład zbyt nisko w trakcie korekcji nosa, może skończyć się opadaniem górnej wargi.

Pierwsze efekty po zastosowaniu iniekcji botoksu widać już po kilku dniach po zabiegu, ale prawdziwie spektakularne rezultaty zauważycie po tygodniu, czasem dwóch. Można się nimi cieszyć nawet do pół roku. Toksyna botulinowa najlepiej działa w połączeniu z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Cennik na pewno każdej z Was pozwoli znaleźć opcję dla siebie! Na koniec warto podkreślić, że dobrze wykonany zabieg nie zmienia ani rysów twarzy, ani nie pozbawia jej całkowicie mimiki. Usuwanie zmarszczek może być skuteczne przy zachowaniu naturalnego wyglądu.

Pomogę Ci podkreślić naturalne piękno Twojej twarzy